PROOST

 
januari 2025

 

Een boze man staart uit het raam van zijn woning aan de Amsterdamse Jan Evertsenstraat. In zijn hand een brief met het wapen van Weesperkarspel. “Al dat werk voor niets!” moppert hij.

Wat is hier gaande? De heer W. M. Mesman, want zo heet hij, heeft bij de gemeente Weesperkarspel een vergunning aangevraagd voor het bouwen van een cafe en woonhuis in de Burg. Bletzstraat. De aanvraag was voorzien van uitgebreide bouwtekeningen. Hij was zelf architect. En nu is daar die brief met de afwijzing van de bouwvergunning. We schrijven 1932.

De reden voor de afwijzing heb ik niet kunnen vinden, wel de mededeling zelf, gevoegd bij de bouwtekeningen. Misschien vond men 1 cafe in het buurtschap Geinbrug voldoende. Het kan zijn dat het Mesman ter ore was gekomen dat cafe Geinzicht bij de Geinbrug en Schoonoord, gesloopt moest worden voor de aanleg van het talud van de nieuw te bouwen hoge brug naar Weesp. Maar de Eigenaar, B. Vendebosch, was al bezig een nieuwe zaak te openen op het Zandpad 26. Deze kreeg de naam: Kraantje Lek. Vanaf 1958 tot de sluiting in 1987 beheerde Evert Smit dit cafe en hij liet er een drankwinkeltje aanbouwen. Nu is het een woonhuis.

Zoals u weet was Weesperkarspel veel groter dan alleen Geinbrug. Er waren in verscheidene, ver uiteen liggende buurtschappen, drankgelegenheden. Zo was daar in Hollands End, nu in Ankeveen, cafe, tevens fruithandel, De Uitkijk waarvan Jan Koopmanschap de eigenaar was. Helaas brandde alles in 1925 af.

Waar de Klompweg in gehucht de Klomp bij de Vecht komt, stond De 3, een cafe en winkeltje. Niet alleen de bewoners kwamen hier, maar ook het vele werkvolk van de 2 wasserijen die ernaast lagen. Op de kruising van de Klompweg en de Provinciale Weg stond tot in de oorlog een uitspanning waar Amsterdamse dagjesmensen, op weg naar de bossen, iets konden gebruiken. Een bom (bestemming Vechtbrug?) verwoestte de zaak en een scherf scheerde rakelings tussen twee doodsbange eigenaars door.

In Gein-Noord had je cafe Het Schone Gein van eigenaar Rijk Vos. Hier was een terras aan het water en konden roeiboten aanleggen. ’s Winters lag er de ijsbaan van IJsvereniging Gein en Omstreken voor de deur en werden er wedstrijden gehouden.

Aan het eind van de Provinciale Weg, daar waar de Hoge Bijlmer uitkwam, stond cafe Ruimzicht, vanaf 1939 de Kroon geheten. Je kon er toen ook benzine tanken, tevens was er een rijwielhandel en reparatie-inrichting en een terras.

Tot slot was daar het cafe Gaasperzicht van A. T. Niesing, de oprichter van hooi-en strohandel Niesing op de Lange Stammerdijk, nu garage Niesing. Het cafe lag op het terrein van de meelfabriek: de Gaasp. Vanaf 1922 runde J. van de Berg de zaak.

We hebben nu alleen nog ons mooie Villa Tante Bep. Maar ja, Weesperkarspel was ook veel uitgestrekter dan Driemond.